Wood County Election Results

Results for Spring Election, Tuesday, April 07, 2015.

Results are unofficial until the canvass is complete on Tuesday, April 14, 2015.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
Justice of the Supreme Court (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 45/45 Details
CandidateVotes
Ann W. Bradley 6052
James P. Daley 3728
 
Circuit Court Judge, Branch 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 45/45 Details
CandidateVotes
Todd P. Wolf 7598
 
Arpin Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry Shupe 87
 
Arpin Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis Gehrke 88
 
Arpin Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rick Bouma 83
 
Arpin Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shelly Grimm 86
 
Arpin Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jill Richardson 89
 
Auburndale Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John I. Bauer 64
 
Auburndale Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David R. Rogney 67
 
Auburndale Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Steven F. Seidl 65
 
Auburndale Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janice M. Kaiser 67
 
Auburndale Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James W. Aue 70
 
Cameron Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Tremelling 68
 
Cameron Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John A. Damrau 67
 
Cameron Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James L. Schreiner 70
 
Cameron Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Christopher Kessler 68
 
Cameron Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shari L. Immerfall 70
 
Cary Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeff Ignatowski 49
 
Cary Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis R. Brunner 51
 
Cary Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Yetter 50
 
Cary Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia Lippert 50
 
Cary Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Barbara Schmidt 51
 
Cranmoor Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Philip M. Brown 31
 
Cranmoor Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Warren Brockman 30
Andy Walker 31
 
Cranmoor Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lisa Rezin 33
 
Cranmoor Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert Detlefsen 33
 
Dexter Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Benisch 28
Russell A. Copeland 51
 
Dexter Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald D. Cournoyer 56
Patricia Stanislawski 26
Dennis Palmer 62
 
Dexter Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Caroline Merk 77
 
Dexter Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Amanda Merritt 78
 
Dexter Town Assessor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles R. Lilley 71
 
Grand Rapids Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Arne Nystrom 913
Carl Herrmann 537
 
Grand Rapids Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Raymond Onesti 584
Daniel H. Paulsen 669
Patty Lumby 790
Benjamin D. Tilberg 564
 
Hansen Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald A. Collins 67
Howard Kohls 86
 
Hansen Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Glen Halverson 113
 
Hansen Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Cathy Kuhn 141
 
Hansen Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Follen 136
 
Hiles Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Trent Miner 25
 
Hiles Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Gardner 26
 
Hiles Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark T. Gudel 26
 
Hiles Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janice Schultz 21
 
Hiles Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Soraya Krostag 25
 
Hiles Town Assessor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerald Wegner 25
 
Lincoln Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David A. Rogers 208
 
Lincoln Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Finta 209
 
Lincoln Town Board Supervisor 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Matt J. Joiner 195
 
Lincoln Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet M. Bell 206
 
Marshfield Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Allen W. Breu 100
 
Marshfield Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Salzmann 100
 
Marshfield Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joe Bores 100
 
Marshfield Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet A. Meyer 107
 
Marshfield Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet K. Weiler 107
 
Milladore Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Russell Haffenbredl 64
 
Milladore Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Henry Nigh 55
Leon Kundinger 58
 
Milladore Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kenneth Manlick 65
 
Port Edwards Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Duane J. Arendt 136
 
Port Edwards Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tim Schmidt 108
Jeff O'Donnell 122
 
Port Edwards Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Sharon M. Stelmacher 147
 
Port Edwards Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michelle Sorenson 141
 
Port Edwards Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Louis W. Hamel 141
 
Remington Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Phillip McKeel 41
 
Remington Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles Woodworth 36
Kathy Plucinski 41
 
Remington Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathy Diedrick 45
 
Remington Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Carol Grorich 44
 
Richfield Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Good 187
 
Richfield Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Walter Schroeder 187
 
Richfield Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Aaron J. Heeg 187
 
Richfield Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerald Taylor 111
Bonnie K. Sabo 88
 
Richfield Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tammi S. Pernsteiner 190
 
Rock Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jason Beier 99
 
Rock Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Katzenberger 94
Greg Mueller 78
 
Rock Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jill Wrensch 111
 
Rock Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lisa M. Wallis 113
 
Rock Town Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bob Reed 110
 
Rudolph Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Bushmaker 102
 
Rudolph Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Richard Witt 101
 
Rudolph Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Nieman 95
 
Rudolph Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Amy Arnold 108
 
Rudolph Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Darlene Baneck 107
 
Saratoga Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Terry Rickaby 403
 
Saratoga Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia A. Heeg 360
Douglas J. Passineau 334
 
Saratoga Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Heidi Kawleski 433
 
Saratoga Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Billie-Jo M. Kester 437
 
Saratoga Town Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David A. Ryun 405
 
Seneca Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Schuerman 102
 
Seneca Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald Swensen 98
Gary Krause 103
 
Seneca Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jackie Kitowski 118
 
Seneca Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joan M. Radtke 115
 
Sherry Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dave Homb 132
 
Sherry Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Edwin Hetze, Sr. 107
Jim Mann 110
 
Sherry Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rosie Ewoldt 138
 
Sherry Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Linda Haas 138
 
Sigel Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Al Nowak 140
Anthony Ruesch 138
 
Sigel Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thomas Nieman 236
 
Sigel Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ron Ladick 235
 
Sigel Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Sandra Nieman 234
 
Sigel Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Peckham 89
Dawn Larson 182
 
Wood Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Roger Tritz 118
 
Wood Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Richard Redmond 117
Harvey Petersen 119
 
Wood Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia Krueger 125
 
Wood Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ralph Tritz 115
 
Arpin Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kevin Albrecht 35
Jack Esser 40
 
Arpin Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jason Kay 47
Dan Mrotek 46
 
Auburndale Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David L. Haupt 59
 
Auburndale Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale A. Anderson 65
Thomas Willfahrt 64
Robert Draxler 68
 
Auburndale Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lynn Lingford 70
 
Auburndale Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale Marth 71
 
Biron Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jon T. Evenson 79
 
Biron Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark C. Honkomp 88
Tammy L. Steward 85
Bob Walker 93
 
Biron Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Pam Witt 98
 
Hewitt Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ken Eilers 99
 
Hewitt Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles Adamski, Jr. 103
Kristofer S. Hawley 102
 
Milladore Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bernard J. Karaliunas 69
 
Milladore Village Trustee (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Fuehrer 45
Joan M. Dickrell 39
 
Milladore Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Susan A. Mancl 81
 
Milladore Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jessica Brandl 76
 
Port Edwards Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ed Saylor 248
 
Port Edwards Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Roland Hawk 202
Erik D. Saylor 170
Dana W. Duncan 145
Glenn D. Saeger 234
 
Rudolph Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Bade 49
 
Rudolph Village Trustee (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Barbara Ziebell 54
 
Rudolph Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald Peters 60
 
Rudolph Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Carl Laska 58
 
Vesper Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel Scheunemann 64
 
Vesper Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerry Fuhrmann 55
Jeremy Armagost 54
 
Vesper Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dixie Slovensky 65
 
Vesper Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Debra E. Schalow 66
 
Marshfield City Alderperson, Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Alanna J. Feddick 83
Josh Witt 87
 
Marshfield City Alderperson, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gordon H. Earll 239
 
Marshfield City Alderperson, Dist 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Char Smith 79
Rich Reinart 174
 
Marshfield City Alderperson, Dist 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rebecca Spiros 196
 
Marshfield City Alderperson, Dist 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Peter O. Hendler 125
 
Marshfield City Municipal Judge (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 10/10 Details
CandidateVotes
John Adam Kruse 1888
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Emmet R. Peterson 70
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
August P. Woiak 56
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert A. Schultz 106
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brad R. Hamilton 67
 
Nekoosa City Municipal Judge (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert J. Rowe 286
 
Pittsville City Alderperson (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Stephanie Durrant 73
Robert A. Wolff 79
Rose Martin 77
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Chad A. Wirl 103
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Scott Kellogg 184
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Andrew C. Kirkpatrick 78
Steven J. Koth 78
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James M. Stack 199
 
Auburndale School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Dave Homb 389
Marleen Knutson 356
 
Marshfield School Dist Brd Member (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
Marlene Stueland 1853
Mark Critelli 1236
Steven Okonek 1175
Tom Buttke 1218
Frances Bohon 2003
Mary Carney 1238
 
Nekoosa School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Brian Machon 444
Robert Shear 345
David Schmidt 378
 
Pittsville School Dist Brd Member (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
Kevin Zogleman 432
 
Port Edwards School Dist Brd Member (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
John H. Daven, Jr. 230
Timothy P. Jensen 132
 
Stevens Point School Dist Brd Member (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Angel Faxon 36
Meg Erler 53
Samuel L. Levin 35
Judy Rannow 45
 
Wisconsin Rapids School Dist Brd Member (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 14/14 Details
CandidateVotes
Katie Bielski-Medina 2725
John Benbow, Jr. 2741
Larry Davis 2799
 
State Question 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 45/45 Details
CandidateVotes
YES 4722
NO 4966
Department Menu

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Absentee Ballots Outstanding: 151
Provisional Ballots Outstanding: 0

2016 Election Dates

  • February 16, 2016 - Spring Primary
  • April 5, 2016 - Spring Election & Presidential Preference
  • August 9, 2016 - Partisan Primary
  • November 8, 2016 - General Election