Wood County Election Results

Results for Spring Election, Tuesday, April 05, 2011.

The canvass has been completed for this election and the results below are official.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
JUSTICE OF THE SUPREME COURT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 56/56 Details
CandidateVotes
DAVID T. PROSSER, JR. 8844
JOANNE F. KLOPPENBURG 9269
 
COURT OF APPEALS JUDGE DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 56/56 Details
CandidateVotes
PAUL B. HIGGINBOTHAM 12207
 
ARPIN TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MARK YERKE 204
 
ARPIN TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DENNIS GEHRKE 196
 
ARPIN TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICK BOUMA 196
 
ARPIN TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHELLY GRIMM 200
 
ARPIN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KARMEN BOUMA 66
JILL RICHARDSON 153
 
AUBURNDALE TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN BAUER 160
 
AUBURNDALE TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVE ROGNEY 170
 
AUBURNDALE TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
STEVE SEIDL 166
 
AUBURNDALE TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TAMI ROLLINS 162
 
AUBURNDALE TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES AUE 169
 
AUBURNDALE TOWN ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHEILA JANTZ 160
 
CAMERON TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN A. DAMRAU 114
 
CAMERON TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES TREMELLING 119
 
CAMERON TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES SCHREINER 118
 
CAMERON TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
NANCY TREMELLING 119
 
CAMERON TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHARI IMMERFALL 119
 
CARY TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JEFF IGNATOWSKI 114
 
CARY TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DENNIS BRUNNER 110
 
CARY TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JIM SEE 104
 
CARY TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PATRICIA LIPPERT 111
 
CARY TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BARBARA SCHMIDT 118
 
CRANMOOR TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PHILIP BROWN 40
 
CRANMOOR TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT DUCKART 38
RYAN WALKER 36
 
CRANMOOR TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LISA REZIN 42
 
CRANMOOR TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT N. DETLEFSEN 42
 
DEXTER TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVID J. RASMUSSEN 77
MIKE HERZBERG 43
 
DEXTER TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DENNIS PALMER 89
RONALD COURNOYER 84
 
DEXTER TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROLINE MERK 116
 
DEXTER TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ANN RASMUSSEN 113
 
DEXTER TOWN ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHARLES R. LILLEY 106
 
GRAND RAPIDS TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DONALD BOHN 1716
 
GRAND RAPIDS TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JIM SCOTT 689
ARNE NYSTROM 1134
JEANNE FEHRMAN 1248
 
HANSEN TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KARL J. SCHILLER 180
 
HANSEN TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUTH CLINE 73
ERIC BROCK 141
MICK MARTI 143
 
HANSEN TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CATHY KUHN 203
 
HANSEN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LORRAINE C. KRUEGER 196
 
HILES TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TRENT MINER 52
 
HILES TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TOM GARDNER 53
 
HILES TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
STEVEN MEIS 53
 
HILES TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANICE I. SCHULTZ 53
 
HILES TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KIMBERLY MINER 54
 
HILES TOWN ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GERALD C. WEGNER 52
 
LINCOLN TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES DIERINGER 164
DICK THOMER 264
 
LINCOLN TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TOM FINTA 368
 
LINCOLN TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVE ROGERS 358
 
LINCOLN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROL V. SZYMANSKI 392
 
MARSHFIELD TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ALLEN W. BREU 176
 
MARSHFIELD TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN SALZMANN 175
 
MARSHFIELD TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOE BORES 173
 
MARSHFIELD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANET A. MEYER 185
 
MARSHFIELD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANET K. WEILER 185
 
MILLADORE TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUSS HAFFENBREDL 138
 
MILLADORE TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LEON KUNDINGER 127
HANK NIGH 121
 
MILLADORE TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KENNETH MANLICK 153
 
PORT EDWARDS TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HUGH O'DONNELL 311
 
PORT EDWARDS TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DUANE J. ARENDT 150
DARLENE KNIPRATH 137
DOUGLAS WETTSTEIN 188
 
PORT EDWARDS TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHARON STELMACHER 315
 
PORT EDWARDS TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MICHELLE SORENSON 319
 
PORT EDWARDS TOWN CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LOUIS W. HAMEL 307
 
REMINGTON TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PHILLIP MCKEEL 51
 
REMINGTON TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JILL AMUNDSON 47
LARRY GROSSKREUTZ 50
 
REMINGTON TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHERI KRONSTEDT 57
 
REMINGTON TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROL GRORICH 57
 
RICHFIELD TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
WALTER SCHROEDER 295
 
RICHFIELD TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES GOOD 295
 
RICHFIELD TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DONALD C. FOX 281
 
RICHFIELD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GERALD TAYLOR 290
 
RICHFIELD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TAMMI PERNSTEINER 297
 
ROCK TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PAUL BREDEMANN 152
DAVID VENZKE 79
 
ROCK TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MIKE KLEIN 136
ROBERT KAAS 76
COLE PANKRATZ 139
 
ROCK TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JUDY BEESING 200
 
ROCK TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ELMER BERRY 207
 
ROCK TOWN CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT BEESING 197
 
RUDOLPH TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES BUSHMAKER 252
 
RUDOLPH TOWN BOARD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICHARD F. WITT 240
 
RUDOLPH TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RANDY NIEMAN 240
 
RUDOLPH TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AMY ARNOLD 248
 
RUDOLPH TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DARLENE BANECK 256
 
SARATOGA TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
TERRY RICKABY 932
 
SARATOGA TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
DOUGLAS J. PASSINEAU 553
DEAN A. APPLEBEE 306
WALLY SCHOLL 214
PATTY A. HEEG 599
 
SARATOGA TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
HEIDI KAWLESKI 937
 
SARATOGA TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
BILLIE-JO M. KESTER 968
 
SARATOGA TOWN CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
DAVID RYUN 914
 
SENECA TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES SCHUERMAN 253
 
SENECA TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GARY W. KRAUSE 212
RONALD C. SWENSEN 182
 
SENECA TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOAN M. RADTKE 246
 
SENECA TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICK KITOWSKI 123
BRIAN SLINKMAN 159
 
SHERRY TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVE HOMB 222
PAUL WENNESHEIMER 107
 
SHERRY TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DONALD HETZE 106
EDWIN HETZE 150
JAMES MANN 189
ROBERT OERTEL 147
 
SHERRY TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROSEMARY ROSIE EWOLDT 295
 
SHERRY TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LINDA HAAS 303
 
SIGEL TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ANTHONY RUESCH 240
 
SIGEL TOWN BOARD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHARLES LANGEBERG 245
 
SIGEL TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN PECKHAM 255
 
SIGEL TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAWN LARSON 260
 
WOOD TOWN BOARD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROGER TRITZ 200
 
WOOD TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HARVEY PETERSEN 185
RICHARD REDMOND 174
 
WOOD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PATRICIA KRUEGER 204
 
WOOD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RALPH TRITZ 200
 
ARPIN VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KEVIN ALBRECHT 61
JACK ESSER 40
 
ARPIN VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TIM ESSER 42
DANIEL T. MROTEK 39
 
AUBURNDALE VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVID HAUPT 144
 
AUBURNDALE VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
THOMAS WILLFAHRT 126
DALE A. ANDERSON 140
MIKE LOVELAND 148
 
AUBURNDALE VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LYNN LINGFORD 174
 
AUBURNDALE VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DALE MARTH 172
 
BIRON VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JON T. EVENSON 186
 
BIRON VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BOB WALKER 161
TAMMY L. STEWARD 163
 
BIRON VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PAM WITT 203
 
HEWITT VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KEN EILERS 207
 
HEWITT VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KRISTOFER HAWLEY 187
 
MILLADORE VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BERNARD J. KARALIUNAS 73
 
MILLADORE VILLAGE TRUSTEE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROGER PIERSON, SR. 71
 
MILLADORE VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SUSAN MANCL 82
 
MILLADORE VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LYNN LINZMEIER 54
 
PORT EDWARDS VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ED SAYLOR 426
 
PORT EDWARDS VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GARY L. ALLWORDEN 376
TIMOTHY P. JENSEN 385
GLENN D. SAEGER 384
 
RUDOLPH VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MARK BADE 109
 
RUDOLPH VILLAGE TRUSTEE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BARBARA ZIEBELL 118
 
RUDOLPH VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RONALD PETERS 122
 
RUDOLPH VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CARL LASKA 125
 
VESPER VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DANIEL SCHEUNEMANN 120
 
VESPER VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GARY D. ENGELBRIGHT 106
 
VESPER VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DIXIE SLOVENSKY 123
 
VESPER VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DEBRA E. SCHALOW 117
 
MARSHFIELD CITY CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 10/10 Details
CandidateVotes
DEB M. HALL 3297
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ALANNA J. FEDDICK 276
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GORDON H. EARLL 443
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUSSELL STAUBER 284
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN SPIROS 356
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PETER O. HENDLER 277
 
MARSHFIELD CITY MUNICIPAL JUDGE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 10/10 Details
CandidateVotes
JOHN ADAM KRUSE 3271
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DIST 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KENNETH M. HARTJE 130
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DIST 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AUGUST P. WOIAK 68
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DIST 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT A. SCHULTZ 189
 
NEKOOSA CITY MUNICIPAL JUDGE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
ROBERT J. ROWE 436
 
PITTSVILLE CITY ALDERPERSON (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROSE MARTIN 151
KATIE J. MARTEN 150
ROBERT A. WOLFF 201
TIM DELANEY 140
 
WI RAPIDS CITY ALDERPERSON DIST 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
LEE ALBRECHT 351
 
WI RAPIDS CITY ALDERPERSON DIST 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ANDREW C. KIRKPATRICK 271
 
WI RAPIDS CITY ALDERPERSON DIST 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ANDY NELSON 272
JAMES M. STACK 216
 
AUBURNDALE SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
CHERI DIMICK 591
KARMIN R. BOLDER 525
 
MARSHFIELD SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
MARK KONRARDY 2604
FRANCES BOHON 2830
THOMAS W. BINDER 1687
AMBER KIGGENS-LEIFHEIT 2687
 
NEKOOSA SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
BRIAN GIESE 1027
WAYNE FREEMAN 578
JAMES SCHWAKE 616
 
PITTSVILLE SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
CONNIE L. POTTER 626
NANCY POTTER 345
LISA A. SCHULZ 712
 
PORT EDWARDS SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
JULIE BEATON 479
LEO THOMASGARD 518
 
STEVENS POINT AREA SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
BOB LARSON 42
CHRISTINA SCOTT 28
ELMER FOURNIER 27
JOSEPH TYLKA 51
JEFF PRESLEY 32
 
WISCONSIN RAPIDS SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 21/21 Details
CandidateVotes
SANDRA HETT 4802
JOHN KRINGS 5170
Department Menu

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Provisional Ballots Outstanding: 0

Upcoming Election Dates

  • April 3, 2018 - Spring Election
  • August 14, 2018 - Partisan Primary
  • November 6, 2018 - General Election