Wood County Election Results

Results for SPRING ELECTION, Tuesday, April 01, 2014.

Results are unofficial until the canvass is complete on Tuesday, April 08, 2014.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
Court of Appeals Judge, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 46/46 Details
CandidateVotes
Gary E. Sherman 7448
 
Circuit Court Judge, Branch 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 46/46 Details
CandidateVotes
Gregory J. Potter 7996
 
County Supervisor District 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Thomas W. Binder 237
Gerald Jerry Nelson 270
 
County Supervisor District 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Donna Rozar 337
 
County Supervisor District 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Michael J. Feirer 240
 
County Supervisor District 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Ed Wagner 390
 
County Supervisor District 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Peter O. Hendler 323
 
County Supervisor District 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
Allen W. Breu 316
 
County Supervisor District 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 7/7 Details
CandidateVotes
Robert Ashbeck 324
 
County Supervisor District 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Trent Miner 467
 
County Supervisor District 9 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 7/7 Details
CandidateVotes
William Winch 297
 
County Supervisor District 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Hilde Henkel 308
 
County Supervisor District 11 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Kenneth A. Curry 382
 
County Supervisor District 12 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Doug Machon 430
 
County Supervisor District 13 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Marion Hokamp 547
 
County Supervisor District 14 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Dennis Polach 495
 
County Supervisor District 15 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thomas Heiser 301
Bill Clendenning 396
 
County Supervisor District 16 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Lance A. Pliml 643
 
County Supervisor District 17 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Bruce E. Dimick 201
Gary L. Allworden 220
 
County Supervisor District 18 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Brad R. Hamilton 380
 
County Supervisor District 19 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Ruth H. Moody 63
Bill L. Leichtnam 490
 
Grand Rapids Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeanne Fehrman 504
Bill Clendenning 820
Kathy Alft 638
John Morris 262
 
Lincoln Town Board Supervisor 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bob Cassaday 142
 
Lincoln Town Board Supervisor 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Josh Mauritz 149
 
Lincoln Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathleen Altmann-Drinka 142
 
Rock Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David Cattanach 84
Darcy Krenn 48
 
Saratoga Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Danny Forbes 440
John Frank 388
 
Arpin Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jack Esser 27
Libby Block 29
 
Auburndale Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Terry Marten 77
Deb Stoflet 85
Rodney Therkilsen 73
 
Biron Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel C. Muleski 56
Susan E. Carlson 53
June S. Siegler 58
 
Hewitt Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kevin Nowack 104
Daniel P. Sova 82
 
Milladore Village Trustee (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeremy Karaliunas 40
 
Port Edwards Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jonathan D. Smith 144
Scott Machotka 153
Timothy P. Jensen 148
 
Rudolph Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Todd Dorshorst 48
James Suzda 48
Gerald Rybicki 38
 
Vesper Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel D. Vollert 54
 
Marshfield City Mayor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 10/10 Details
CandidateVotes
Chris L. Meyer 1688
Dorothy Schnitzler 492
 
Marshfield City Alderperson, Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michael J. Feirer 103
 
Marshfield City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Chris Jockheck 259
 
Marshfield City Alderperson, Dist 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ed Wagner 170
 
Marshfield City Alderperson, Dist 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gary Cummings 225
 
Marshfield City Alderperson, Dist 9 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Buttke 120
 
Nekoosa City Mayor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Alan K. Marcoux 202
Daniel J. Carlson 198
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry G. Krubsack 84
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Terry E. Shymanski 62
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert T. Wenzel 115
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Garett N. Kuhn 67
 
Pittsville City Mayor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tim Delaney 77
Dale Nichols 117
 
Pittsville City Alderperson (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jerry Jensen 135
Jeremy Duerr 161
Duane Tritz 168
 
Wisconsin Rapids City Mayor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Zachary James Vruwink 2326
Mary Jo Carson 1023
 
Wisconsin Rapids City Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Shane E. Blaser 2615
 
Wisconsin Rapids City Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
David W. Batten 2601
 
Wisconsin Rapids City Attorney (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Susan C. Schill 2446
 
Wisconsin Rapids City Alderperson Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Todd Ferkey 217
Laura Heineck 133
 
Wisconsin Rapids City Alderperson Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Rayome 240
Steve Abrahamson 98
 
Wisconsin Rapids City Alderperson Dist 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gregg C. Hepp 275
 
Wisconsin Rapids City Alderperson Dist 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Terry Dolan 401
 
Auburndale School Dist Brd Member (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Wayne Meyer 168
 
Marshfield School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
Jason Angell 1580
Dorothy Chaney 1563
Mark Konrardy 1555
Dennis Juncer 799
 
Nekoosa School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Wayne Freeman 402
Brian Giese 622
 
Pittsville School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
Mandy Hoogesteger 280
Dick Koeshall 333
Matt Faber 180
Melissa Marti 177
 
Port Edwards School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
Joe Clark 168
Leo B. Thomasgard 169
 
Stevens Point School Dist Brd Member (Vote for not more than FOUR)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Alex Kochanowski 30
Patricia Hetzel 17
Bob Larson 17
Samuel L. Levin 11
Trish Baker 17
Terri A. Fink 21
Jeff Presley 14
Christina Scott 16
 
Wisconsin Rapids School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 14/14 Details
CandidateVotes
Jim Scott 2321
John Krings 3031
Sandra Hett 2898
Department Menu

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Absentee Ballots Outstanding: 140
Provisional Ballots Outstanding: 0

2014 Election Dates

  • February 18, 2014 - Spring Primary
  • April 1, 2014 - Spring Election
  • August 12, 2014 - Partisan Primary
  • November 4, 2014 - General Election