Wood County Election Results

Results for SPRING ELECTION, Tuesday, April 02, 2013.

Results are unofficial until the canvass is complete on Tuesday, April 09, 2013.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
STATE SUPERINTENDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 52/52 Details
CandidateVotes
TONY EVERS 5776
DON PRIDEMORE 3666
 
JUSTICE OF THE SUPREME COURT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 52/52 Details
CandidateVotes
ED FALLONE 4017
PAT ROGGENSACK 6168
 
COURT OF APPEALS JUDGE, DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 52/52 Details
CandidateVotes
PAUL LUNDSTEN 6794
 
ARPIN TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MARK YERKE 97
 
ARPIN TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DENNIS GEHRKE 96
 
ARPIN TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICK BOUMA 93
 
ARPIN TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHELLY GRIMM 98
 
ARPIN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JILL RICHARDSON 96
 
AUBURNDALE TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN BAUER 80
 
AUBURNDALE TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVID ROGNEY 84
 
AUBURNDALE TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
STEVEN SEIDL 83
 
AUBURNDALE TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANICE KAISER 81
 
AUBURNDALE TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES AUE 84
 
CAMERON TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES TREMELLING 84
 
CAMERON TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN DAMRAU 79
 
CAMERON TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES SCHREINER 81
 
CAMERON TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHRIS KESSLER 80
 
CAMERON TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHARI L IMMERFALL 82
 
CARY TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JEFF IGNATOWSKI 65
 
CARY TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DENNIS BRUNNER 64
 
CARY TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JIM SEE 54
 
CARY TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PATRICIA LIPPERT 64
 
CARY TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BARBARA SCHMIDT 65
 
CRANMOOR TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PHILIP M BROWN 29
 
CRANMOOR TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT J DUCKART 30
ANDY WALKER 27
 
CRANMOOR TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LISA REZIN 31
 
CRANMOOR TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT N DETLEFSEN 31
 
DEXTER TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUSSELL A COPELAND 56
DANNER F BIERHAUS 25
 
DEXTER TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN BENISCH 39
DENNIS PALMER 58
RONALD COURNOYER 46
 
DEXTER TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROLINE MERK 78
 
DEXTER TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AMANDA MERRITT 62
LEANN ZURFLUH-LANGSDORF 22
 
DEXTER TOWN ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHARLES R LILLEY 70
 
GRAND RAPIDS TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ARNE NYSTROM 691
BRENT J VRUWINK 656
 
GRAND RAPIDS TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ARNE NYSTROM 631
DANIEL H. PAULSEN 651
PATTY LUMBY 708
JEFF TYBERG 194
 
HANSEN TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KARL SCHILLER 83
 
HANSEN TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ERIC BROCK 90
MICK MARTI 90
 
HANSEN TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CATHY KUHN 97
 
HANSEN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LAURA LEDDEN 38
LORRAINE C KRUEGER 69
 
HILES TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TRENT MINER 35
 
HILES TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
THOMAS GARDNER 35
 
HILES TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MARK GUDEL 34
 
HILES TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANICE SCHULTZ 32
 
HILES TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AMY MINER 35
 
HILES TOWN ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GERALD WEGNER 35
 
LINCOLN TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICHARD THOMER 244
 
LINCOLN TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TOM FINTA 248
 
LINCOLN TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVID ROGERS 237
 
LINCOLN TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROL V SZYMANSKI 256
 
MARSHFIELD TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ALLEN W BREU 109
 
MARSHFIELD TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOHN SALZMANN 109
 
MARSHFIELD TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOE BORES 110
 
MARSHFIELD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANET A MEYER 114
 
MARSHFIELD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JANET K WEILER 113
 
MILLADORE TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUSSEL HAFFENBREDL 69
 
MILLADORE TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HENRY NIGH 60
LEON KUNDINGER 64
 
MILLADORE TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KEN MANLICK 74
 
PORT EDWARDS TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HUGH O'DONNELL 107
 
PORT EDWARDS TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DOUGLAS WETTSTEIN 89
DUANE ARENDT 84
 
PORT EDWARDS TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SHARON STELMACHER 109
 
PORT EDWARDS TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MICHELLE L SORENSON 107
 
PORT EDWARDS CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LOUIS W HAMEL 107
 
REMINGTON TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RAY GILE 49
PHILLIP C MCKEEL 65
 
REMINGTON TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JILL AMUNDSON 64
KATHY PLUCINSKI 43
CHARLES A WOODWORTH 49
KARA DEMMERLY 49
 
REMINGTON TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHERI KRONSTEDT 78
KATHY DIEDRICK 37
 
REMINGTON TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CAROL GRORICH 107
 
RICHFIELD TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES GOOD JR 205
 
RICHFIELD TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
WALTER A SCHROEDER 210
 
RICHFIELD TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AARON J HEEG 207
 
RICHFIELD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GERALD R TAYLOR 183
FAMIA E MARX 47
 
RICHFIELD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TAMMI S PERNSTEINER 210
 
ROCK TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GREG MUELLER 98
COLE PANKRATZ 106
 
ROCK TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JASON BEIER 69
MARK KATZENBERGER 128
MICHAEL KLEIN 114
 
ROCK TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JILL WRENSCH 177
 
ROCK TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ELMER BERRY 191
 
ROCK CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT BEESING 183
 
RUDOLPH TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES BUSHMAKER 96
 
RUDOLPH TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RICHARD WITT 95
 
RUDOLPH TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RANDY NIEMAN 93
 
RUDOLPH TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AMY ARNOLD 99
 
RUDOLPH TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DARLENE BANECK 99
 
SARATOGA TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
TERRY A RICKABY 381
 
SARATOGA TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
DOUGLAS J PASSINEAU 287
PATTY HEEG 324
 
SARATOGA TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
HEIDI KAWLESKI 396
 
SARATOGA TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
BILLIE-JO M KESTER 408
 
SARATOGA CONSTABLE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
DAVID RYUN 365
 
SENECA TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES SCHUERMAN 113
 
SENECA TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GARY KRAUSE 101
RONALD SWENSEN 98
 
SENECA TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JACKIE KITOWSKI 115
 
SENECA TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BRIAN SLINKMAN 112
 
SHERRY TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVE HOMB 136
PAUL WENNESHEIMER 33
 
SHERRY TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
EDWIN HETZE SR 118
JIM MANN 126
 
SHERRY TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROSIE EWOLDT 161
 
SHERRY TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LINDA HAAS 163
 
SIGEL TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AL NOWAK 160
 
SIGEL TOWN BD SUPERVISOR 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
THOMAS NIEMAN 164
 
SIGEL TOWN BD SUPERVISOR 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RON LADICK 159
 
SIGEL TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
WENDY L SCHLAEFER 154
JANE MACIEJEWSKI 29
 
SIGEL TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAWN LARSON 163
 
WOOD TOWN BD CHAIRPERSON (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROGER TRITZ 136
 
WOOD TOWN BD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HARVEY A PETERSEN 137
RICHARD REDMOND 122
 
WOOD TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PATRICIA KRUEGER 139
 
WOOD TOWN TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RALPH TRITZ 136
 
ARPIN VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KEVIN ALBRECHT 47
JACK ESSER 29
 
ARPIN VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TIM ESSER 25
DANIEL T MROTEK 49
JASON KAY 41
 
AUBURNDALE VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAVID HAUPT 87
 
AUBURNDALE VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
THOMAS WILLFAHRT 81
DALE A ANDERSON 89
 
AUBURNDALE VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LYNN LINGFORD 98
 
AUBURNDALE VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DALE MARTH 96
 
BIRON VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JON T EVENSON 103
 
BIRON VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BOB WALKER 97
TAMMY L STEWARD 85
 
BIRON VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PAM WITT 115
 
HEWITT VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KEN EILERS 127
 
HEWITT VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHARLES ADAMSKI JR 112
KRISTOFER HAWLEY 104
 
MILLADORE VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BERNARD KARALIUNAS 71
 
MILLADORE VILLAGE TRUSTEE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RODNEY JOHNSON 28
ROGER PIERSON SR 66
 
MILLADORE VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
HEIDI LINZMEIER-PEPER 20
SUSAN MANCL 76
 
MILLADORE VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LYNN LINZMEIER 28
JESSICA BRANDL 67
 
PORT EDWARDS VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ED SAYLOR 201
 
PORT EDWARDS VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GLENN D SAEGER 184
GARY L ALLWORDEN 174
 
RUDOLPH VILLAGE PRESIDENT (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
MARK BADE 41
 
RUDOLPH VILLAGE TRUSTEE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BARBARA ZIEBELL 43
 
RUDOLPH VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RONALD PETERS 51
 
RUDOLPH VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CARL LASKA 50
 
VESPER VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JERRY FUHRMANN 59
JEREMY ARMAGOST 71
 
VESPER VILLAGE CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DIXIE SLOVENSKY 80
 
VESPER VILLAGE TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DEBRA E SCHALOW 72
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON, DIST 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ALANNA J FEDDICK-GOODWIN 136
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON, DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GORDON H EARLL 265
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON, DIST 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
RUSSELL STAUBER 182
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON, DIST 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
REBECCA SPIROS 199
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON, DIST 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PETER O HENDLER 131
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON, DIST 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
AUGUST P WOIAK 38
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON, DIST 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT A SCHULTZ 69
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON, DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BRAD R HAMILTON 38
 
PITTSVILLE CITY ALDERPERSON (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DALE NICHOLS 96
DAVE LYONS 109
DON KEUFFER 25
ROSE MARTIN 111
ROBERT A WOLFF 156
 
WIS RAPIDS CITY ALDERPERSON, DIST 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
CHAD WIRL 108
 
WIS RAPIDS CITY ALDERPERSON, DIST 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
SCOTT KELLOGG 126
PAULA REAVES 116
 
WIS RAPIDS CITY ALDERPERSON, DIST 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ANDREW C KIRKPATRICK 120
 
WIS RAPIDS CITY ALDERPERSON, DIST 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JAMES STACK 177
KELLY BODETTE 114
 
AUBURNDALE SCHOOL DIST BD MEMBER (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
DALE ALAN AUE 437
BILL THIEL 393
QUINTIN J ENDERS 335
WAYNE MEYER 361
 
MARSHFIELD SCHOOL DIST BD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
SCOTT KENNETH NOBLE 1311
PETER MANCL 2372
DENNIS A JUNCER 1182
AMBER LEIFHEIT 2216
 
NEKOOSA SCHOOL BD MEMBER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
DOUG HUSTEDT 439
 
PITTSVILLE SCHOOL BD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
ROBERT A WOLFF 522
MARYANN T LIPPERT 341
JANE WESELY 392
 
PORT EDWARDS SCHOOL BD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
LLEW FELLOWES 123
SHELDON S FERKEY 256
DANA W DUNCAN 180
 
STEVENS POINT SCHOOL BD MEMBER (Vote for not more than FOUR)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
TERRY ROTHMANN 35
JEFF EBEL 29
JEFF PRESLEY 34
KIM SHIREK 58
LISA TOTTEN 66
SAMUEL L LEVIN 33
LYNDA LASZEWSKI-LOUIS 31
 
WISCONSIN RAPIDS SCHOOL BD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
JEFF TYBERG 937
MARY RAYOME 2165
ANNE LEE 2049
JIM SCOTT 1915
Department Menu

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Absentee Ballots Outstanding: 272
Provisional Ballots Outstanding: 0

2014 Election Dates

  • February 18, 2014 - Spring Primary
  • April 1, 2014 - Spring Election
  • August 12, 2014 - Partisan Primary
  • November 4, 2014 - General Election