Wood County, Wisconsin

Official Website

User Icon Login

Election Results

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Provisional Ballots Outstanding: 1

Upcoming Election Dates

  • April 3, 2018 - Spring Election
  • August 14, 2018 - Partisan Primary
  • November 6, 2018 - General Election

Results for Spring Election, Tuesday, April 4, 2017.

Results are unofficial until the canvass is complete on Tuesday, April 11, 2017.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
State Superintendent (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 44/44 Details
CandidateVotes
Tony Evers 5687
Lowell E. Holtz 2414
 
Justice of the Supreme Court (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 44/44 Details
CandidateVotes
Annette Ziegler 5898
 
Court of Appeals Judge, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 44/44 Details
CandidateVotes
Michael R. Fitzpatrick 5706
 
Arpin Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry Shupe 65
 
Arpin Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis Gehrke 62
 
Arpin Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rick Bouma 66
 
Arpin Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shelly Grimm 65
 
Auburndale Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John I. Bauer 57
 
Auburndale Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Richard Austin 47
Curtis J. Tuttle 38
 
Auburndale Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Steven F. Seidl 44
Donald R. Cherney 40
 
Auburndale Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janice M. Kaiser 80
 
Auburndale Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James W. Aue 81
 
Cameron Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Tremelling 54
 
Cameron Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John A. Damrau 54
 
Cameron Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Schreiner 55
 
Cameron Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Christopher Kessler 58
 
Cameron Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shari L. Immerfall 56
 
Cary Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Nancy Benner Young 20
James C. Patrick 52
 
Cary Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis R. Brunner 61
 
Cary Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Yetter 57
 
Cary Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia Lippert 61
 
Cary Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Barbara Schmidt 67
 
Cranmoor Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Philip Brown 28
 
Cranmoor Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Andrew R. Walker 25
Warren L. Brockman 27
 
Cranmoor Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Fawn S. Gottschalk 30
 
Cranmoor Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert N. Detlefsen 29
 
Dexter Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Russell A. Copeland 48
 
Dexter Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald D. Cournoyer 35
Gary L. Langsdorf 24
Dennis Palmer 41
 
Dexter Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Caroline Merk 52
 
Dexter Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Amanda Merritt 53
 
Dexter Town Assessor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles Lilley 48
 
Grand Rapids Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Arne Nystrom 674
 
Grand Rapids Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patty Lumby 615
Dan Paulsen 609
 
Hansen Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Howard Kohls 84
William Winch 71
 
Hansen Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Kuhn 72
Glen Halverson 68
Brian Brock 107
 
Hansen Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Cathy Kuhn 131
 
Hansen Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Follen 125
 
Hiles Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Trent Miner 25
 
Hiles Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Gardner 25
 
Hiles Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark T. Gudel 24
 
Hiles Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janice Schultz 24
 
Hiles Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Soraya Krostag 25
 
Hiles Town Assessor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerald Wegner 23
 
Lincoln Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David A. Rogers 140
 
Lincoln Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Leonard Johnson 88
Denise Martin-Sonnemann 66
 
Lincoln Town Board Supervisor 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Matt J. Joiner 137
 
Lincoln Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet M. Bell 148
 
Marshfield Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Allen W. Breu 70
 
Marshfield Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Salzmann 77
 
Marshfield Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeff Heeg 75
 
Marshfield Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet A. Meyer 77
 
Marshfield Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet K. Weiler 79
 
Milladore Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Russel Haffenbredl 50
 
Milladore Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Henry Nigh 45
Leon Kundinger 40
 
Milladore Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Connie Milz 41
 
Milladore Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ken Manlick 48
 
Port Edwards Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Duane J. Arendt 79
Randy Moody 106
 
Port Edwards Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tim Schmidt 136
Jeff O'Donnell 120
 
Port Edwards Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michelle L. Sorenson 159
 
Port Edwards Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathy Reese 155
 
Port Edwards Town Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Louis W. Hamel 153
 
Remington Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Phillip McKeel 17
Kathleen Plucinski 47
 
Remington Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles Woodworth 43
Bob Diedrick 51
 
Remington Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathy Diedrick 57
 
Remington Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Nancy Woodworth 53
 
Richfield Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Good 305
 
Richfield Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Walter Schroeder 225
Darwin J. Kasner 132
 
Richfield Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Chris McDaniel 244
Robert Marx 107
 
Richfield Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Famia E. Marx 95
Tirzah Draeger 256
 
Richfield Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tammi Pernsteiner 300
 
Rock Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jason Beier 81
 
Rock Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Katzenberger 75
Darcy Krenn 49
 
Rock Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jill Wrensch 82
 
Rock Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lisa M. Wallis 85
 
Rock Town Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bob Reed 82
 
Rudolph Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Bushmaker 84
 
Rudolph Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Nieman 81
 
Rudolph Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brian Young 77
 
Rudolph Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Amy Arnold 86
 
Rudolph Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Darlene Baneck 87
 
Saratoga Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Terry Rickaby 260
 
Saratoga Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patty Heeg 239
Douglas J. Passineau 222
 
Saratoga Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Heidi Kawleski 270
 
Saratoga Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Billie-Jo M. Kester 275
 
Saratoga Town Constable (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David A. Ryun 251
 
Seneca Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Schuerman 86
 
Seneca Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gary Krause 86
Ronald Swensen 79
 
Seneca Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jackie Kitowski 90
 
Seneca Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joan Radtke 87
 
Sherry Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dave Homb 98
 
Sherry Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeff Bean 87
Edwin Hetze Sr. 72
 
Sherry Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rosie Ewoldt 101
 
Sherry Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Linda Haas 96
 
Sigel Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dick Goodwin 116
 
Sigel Town Board Supervisor 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Nieman 117
 
Sigel Town Board Supervisor 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry Pelot 121
 
Sigel Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Sandra Nieman 124
 
Sigel Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dawn Larson 118
 
Wood Town Board Chairperson (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Roger Tritz 102
 
Wood Town Board Supervisor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Harvey R. Petersen 107
Richard Redmond 102
 
Wood Town Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia Krueger 106
 
Wood Town Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ralph Tritz 104
 
Arpin Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kevin Albrecht 36
Jack Esser 30
 
Arpin Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dan Mrotek 30
 
Auburndale Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David L. Haupt 54
 
Auburndale Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale A. Anderson 58
 
Auburndale Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lynn Lingford 56
 
Auburndale Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale R. Marth 57
 
Biron Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jon T. Evenson 62
 
Biron Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bob Walker 68
Mark Honkomp 65
Tammy L. Steward 68
 
Biron Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Pam Witt 72
 
Hewitt Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles Adamski, Jr. 101
 
Milladore Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bernard J. Karaliunas 37
 
Milladore Village Trustee (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Fuehrer 39
 
Milladore Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Susan A. Mancl 42
 
Milladore Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Sara B. Dickrell 40
 
Port Edwards Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ed Saylor 44
Joseph H. Zurfluh 485
 
Port Edwards Village Trustee (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Bingham 371
Dana W. Duncan 252
Sue Mitchell 382
Tiara Grunden 285
Erik D. Saylor 109
 
Rudolph Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bruce A. Kniprath 37
 
Rudolph Village Trustee (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Barbara Ziebell 60
 
Rudolph Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald Peters 57
 
Vesper Village President (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel Scheunemann 51
 
Vesper Village Trustee (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerry Fuhrmann 44
Jennifer Ott 46
 
Vesper Village Clerk (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dixie Slovensky 49
 
Vesper Village Treasurer (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Debra E. Schalow 46
 
Marshfield City Alderperson, Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Nick Poeschel 117
 
Marshfield City Alderperson, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ken Bargender 105
Gordon H. Earll 194
 
Marshfield City Alderperson, Dist 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thomas W. Witzel 111
 
Marshfield City Alderperson, Dist 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rebecca Spiros 127
 
Marshfield City Alderperson, Dist 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Peter O. Hendler 103
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
August P. Woiak 34
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert A. Schultz 62
 
Nekoosa City Alderperson, Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brad R. Hamilton 35
 
Pittsville City Alderperson (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert A. Wolff 117
Rose Martin 124
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joseph M. Zurfluh 85
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Scott Kellogg 141
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Steven J. Koth 88
 
Wis. Rapids City Alderperson, Dist 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thaddeus Kubisiak 181
Darren Brinegar 43
 
Auburndale School Dist Brd Member (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Susan Strobel Raab 422
 
Marshfield School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
Dorothy J. Chaney 1455
Ruwan Dissanayake 1415
Mark Konrardy 1427
Keith E. Pugh 658
 
Nekoosa School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Ericka Lynn Cloud Totzke 210
Pat Resheske 315
Brian Giese 347
 
Pittsville School Dist Brd Member (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
Connie Potter 333
Mandy Hoogesteger 432
Amy L. Bartlett 304
Melissa Marti 392
 
Port Edwards School Dist Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
Leo Thomasgard 443
Cary C. Hildebrandt 456
 
Stevens Point School Dist Brd Member (Vote for not more than FOUR)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Dewey Gantz 31
Trish Baker 38
Christina Scott 31
Amy Dailey 35
 
Wisconsin Rapids School Brd Member (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 13/13 Details
CandidateVotes
Sandra Hett 2022
Jim Scott 1189
John A. Krings 2101