Wood County, Wisconsin

Official Website

User Icon Login

Election Results

Total Ballots Cast

Total Ballots Cast: 14034

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Provisional Ballots Outstanding: 0

Upcoming Election Dates

  • Spring Primary – February 15, 2022
  • Spring Election – April 5, 2022
  • Partisan Primary – August 9, 2022
  • General Election – November 8, 2022

Results for Spring Election, Tuesday, April 5, 2022.

Results are unofficial until the canvass is complete by the respective districts and municipalities.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
Court of Appeals Judge Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 50/50 Details
CandidateVotes
Brian Blanchard 10640
 
County Supervisor Dist 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Dave LaFontaine 824
 
County Supervisor Dist 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Donna M. Rozar 567
 
County Supervisor Dist 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Tom Buttke 320
Michael J. Feirer 234
 
County Supervisor Dist 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Russ Perlock 345
Ed Wagner 400
 
County Supervisor Dist 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Adam Fischer 720
 
County Supervisor Dist 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
Allen W. Breu 527
 
County Supervisor Dist 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 7/7 Details
CandidateVotes
Bill Voight 433
Robert Ashbeck 339
 
County Supervisor Dist 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 9/9 Details
CandidateVotes
Jake Hahn 520
 
County Supervisor Dist 9 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
William A. Winch 339
Erik Backlund 255
 
County Supervisor Dist 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Lee Pao Thao 407
 
County Supervisor Dist 11 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
Jon Evenson  Write-in 2
Ken Curry  Write-in 3
 
County Supervisor Dist 12 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Laura Valenstein 326
 
County Supervisor Dist 13 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
John A. Hokamp 439
 
County Supervisor Dist 14 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Dennis Polach 465
 
County Supervisor Dist 15 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bill Clendenning 884
 
County Supervisor Dist 16 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Lance A. Pliml 828
 
County Supervisor Dist 17 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Joseph H. Zurfluh 680
 
County Supervisor Dist 18 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Brad R. Hamilton 510
 
County Supervisor Dist 19 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bill Leichtnam 308
 
Municipal Judge T/Grand Rapids-Saratoga (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
Jason Warren  Write-in 6
Nicholas Abts  Write-in 28
 
Town Board Supervisor Grand Rapids (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jason Warren  Write-in 567
Bill Clendenning 1407
Amber France 1476
 
Town Board Supervisor Rock (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Louis Krainz 112
Jason Krenn 133
 
Town Board Supervisor Saratoga (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joshua McDonald 411
Rhonda Carrell 388
 
Town Board Supervisor 4 Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Josh Mauritz 289
 
Town Clerk Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathleen Altmann-Drinka 301
 
Village Trustee Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeremy Karaliunas 44
 
Village Trustee Arpin (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kevin Albrecht 30
 
Village Trustee Hewitt (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michael Draxler 135
 
Village Trustee Vesper (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jim Brock 92
Margaret M. Straka 87
 
Village Trustee Auburndale (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
R.J. Curtin 101
Terry Marten 125
Deb K. Stoflet 123
 
Village Trustee Biron (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dan Muleski 102
Patty Gapen 114
Jamie Biegel 111
Xavier Richards 58
 
Village Trustee Port Edwards (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dustin Lease 103
Megan Duellman 135
Lonn J. Radtke 204
Dave Gibbs 85
Caleb R. McGregor 135
Erik D. Saylor 194
 
Village Trustee Rudolph (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Van Asten 43
Richard Larsen 67
Christy Steinle 67
Megan Stashek 63
 
Mayor Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 10/10 Details
CandidateVotes
Bob McManus 1601
Lois TeStrake 2270
 
Mayor Nekoosa (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel J. Carlson 200
Alan K. Marcoux 197
 
Mayor Pittsville (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale Nichols 103
 
Mayor Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Shane E. Blaser 1983
Nikkilas Robert Wix 520
 
City Clerk Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Jennifer Nepper Gossick 1994
 
City Attorney Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Susan C. Schill 1932
 
Alderperson Pittsville (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Darr 107
Renee Losievski 97
Dennis Todd 94
 
Alderperson Dist 1 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michael J. Feirer 174
 
Alderperson Dist 1 Nekoosa (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry G. Krubsack 101
 
Alderperson Dist 2 Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dean Veneman 160
 
Alderperson Dist 2 Nekoosa (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michael G. Kumm 63
 
Alderperson Dist 3 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Quentin C. Rosandich 241
Natasha Tompkins 341
 
Alderperson Dist 3 Nekoosa (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kurtis J. Bredda 57
Anthony W. Carlson 62
 
Alderperson Dist 4 Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Rayome 204
 
Alderperson Dist 4 Nekoosa (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Garett N. Kuhn 77
 
Alderperson Dist 5 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ed Wagner 255
 
Alderperson Dist 6 Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis Polach 196
Nikkilas Robert Wix 112
 
Alderperson Dist 7 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Adam Fischer 378
 
Alderperson Dist 7 Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patrick J. Delaney 289
 
Alderperson Dist 8 Wisc Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jay Bemke 362
 
Alderperson Dist 9 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mike O'Reilly 243
 
School Bd Member Auburndale SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Pamela K. de Boer 342
Mike Sabel 503
Dave Homb 283
Scott Karl 402
 
School Bd Member Marshfield SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
Alanna J. Feddick-Goodwin 2304
Iddi Adam 2424
Cathy J. Gorst 2330
Dale Yakaites 2516
 
School Bd Member Nekoosa SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Robert Shear 307
Darin L. Olson 503
David Schmidt 442
 
School Bd Member Pittsville SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
Chris Zawislan 319
MaryAnn Lippert 305
 
School Bd Member Port Edwards SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
Dana W. Duncan 214
Kathy McGrath 349
Matt Tranel 208
 
School Bd Member Stevens Point SD (Vote for not more than FOUR)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Jennifer Bushman 39
Rob Manzke 23
Dennis David Raabe 15
Barb Portzen 22
Miguel Campos 30
Alex Sommers 36
Kari Prokop 24
Jeffery Ebel 25
 
School Bd Member Wisconsin Rapids SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 19/19 Details
CandidateVotes
Julie Des Jarlais 3054
Mary Rayome 2964
Mike Derrie 2773
Troy S. Bier 3009
 
Question 1 T/Grand Rapids
Precincts Reporting: 1/1 Details
Should the Town of Grand Rapids designate all town roads as ATV/UTV routes?
ChoiceVotes
Yes 1047
No 1377
 
Question 2 T/Grand Rapids
Precincts Reporting: 1/1 Details
Should the Town of Grand Rapids designate certain town roads as ATV/UTV routes?
ChoiceVotes
Yes 1432
No 968