Wood County, Wisconsin

Official Website

User Icon Login

Election Results

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Provisional Ballots Outstanding: 0

Upcoming Election Dates

  • Spring Primary - Tuesday, February 16, 2021
  • Spring Election - Tuesday, April 6, 2021

Results for Spring Election, Tuesday, April 6, 2021.

Results are unofficial until the canvass is complete on Tuesday, April 13, 2021.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
State Superintendent (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 44/44 Details
CandidateVotes
Jill Underly 5707
Deborah Kerr 5242
 
Circuit Crt Judge Branch 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 44/44 Details
CandidateVotes
Todd P. Wolf 8958
 
Town Bd Chairperson Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry Shupe 167
 
Town Bd Chairperson Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Bauer 114
 
Town Bd Chairperson Cameron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Tremelling 65
 
Town Bd Chairperson Cary (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark A. Gosh 60
 
Town Bd Chairperson Cranmoor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Philip M. Brown 30
 
Town Bd Chairperson Dexter (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel Schooley 45
 
Town Bd Chairperson Grand Rapids (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Arne Nystrom 1255
 
Town Bd Chairperson Hansen (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Howard Kohls 113
 
Town Bd Chairperson Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David A. Rogers 194
 
Town Bd Chairperson Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Allen W. Breu 76
 
Town Bd Chairperson Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Russ Haffenbredl 84
 
Town Bd Chairperson Port Edwards (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Moody 179
 
Town Bd Chairperson Remington (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathleen Plucinski 51
 
Town Bd Chairperson Richfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
David Steinmetz 163
 
Town Bd Chairperson Rock (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Pete Winistorfer 93
 
Town Bd Chairperson Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Randy Nieman 207
 
Town Bd Chairperson Saratoga (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Terry Rickaby 717
 
Town Bd Chairperson Seneca (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dean Oilschlager 137
 
Town Bd Chairperson Sherry (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dave Homb 155
 
Town Bd Chairperson Sigel (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Richard Goodwin 158
 
Town Bd Chairperson Wood (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Roger Tritz 111
 
Town Bd Supervisor Cranmoor (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Warren Brockman 29
Lisa Rezin 30
 
Town Bd Supervisor Dexter (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ronald Cournoyer 47
Dennis Palmer 36
Gary Langsdorf 22
 
Town Bd Supervisor Grand Rapids (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeremy Eichhorn 821
Andrew Simon 704
Patty Lumby 952
 
Town Bd Supervisor Hansen (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brian Brock 94
Wayne Brock 93
 
Town Bd Supervisor Milladore (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Henry Nigh 173
Leon Kundinger 188
 
Town Bd Supervisor Port Edwards (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tim Schmidt 132
Shawn Murray 111
H. Jeffrey O'Donnell 120
 
Town Bd Supervisor Remington (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert Diedrick 49
Travis Simonson 44
 
Town Bd Supervisor Rock (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Katzenberger 90
John Zahradka 84
 
Town Bd Supervisor Saratoga (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patty Heeg 331
Bill Leichtnam 563
Gail Kretschmer 520
Chase Brockman 207
 
Town Bd Supervisor Sherry (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeff Bean 127
Les Holtz 139
 
Town Bd Supervisor Wood (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Harvey R. Petersen 108
Richard Redmond 102
 
Town Bd Supervisor 1 Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis Gehrke 159
 
Town Bd Supervisor 1 Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Richard Austin 117
 
Town Bd Supervisor 1 Cameron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ron Beers 64
 
Town Bd Supervisor 1 Cary (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dennis Brunner 56
 
Town Bd Supervisor 1 Hiles (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tom Gardner 32
 
Town Bd Supervisor 1 Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dalton Tysver 166
 
Town Bd Supervisor 1 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
John Salzmann 77
 
Town Bd Supervisor 1 Richfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Christopher McDaniel 162
 
Town Bd Supervisor 1 Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brian Young 198
 
Town Bd Supervisor 1 Sigel (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thomas Nieman 152
 
Town Bd Supervisor 2 Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rick Bouma 162
 
Town Bd Supervisor 2 Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Steve Seidl 120
 
Town Bd Supervisor 2 Cameron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dave Weis 65
 
Town Bd Supervisor 2 Cary (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale Zawislan 56
 
Town Bd Supervisor 2 Hiles (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mark Gudel 33
 
Town Bd Supervisor 2 Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jeff Heeg 78
 
Town Bd Supervisor 2 Richfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jack Pernsteiner 164
 
Town Bd Supervisor 2 Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Lars Larsen 206
 
Town Bd Supervisor 2 Sigel (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Larry Pelot 151
 
Town Bd Supervisor 3 Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Matt J. Joiner 119
Rob Posteluk 97
 
Town Clerk Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shelly Grimm 165
 
Town Clerk Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janice Kaiser 123
 
Town Clerk Cameron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Danielle Hall 67
 
Town Clerk Cary (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jean M. Gansch 58
 
Town Clerk Cranmoor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Fawn S. Gottschalk 30
 
Town Clerk Dexter (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Caroline Merk 52
 
Town Clerk Hansen (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Diane Kohls 109
 
Town Clerk Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet A. Meyer 86
 
Town Clerk Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Chris Hollar 209
 
Town Clerk Port Edwards (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Michelle Sorenson 181
 
Town Clerk Remington (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Katherine Diedrick 52
 
Town Clerk Rock (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jill Wrensch 107
 
Town Clerk Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Amy Arnold 220
 
Town Clerk Saratoga (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Heidi Kawleski 759
 
Town Clerk Sherry (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rosie Ewoldt 158
 
Town Clerk Sigel (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Sandra Nieman 161
 
Town Clerk Wood (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Patricia Krueger 113
 
Town Treasurer Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Karmen Bouma 159
 
Town Treasurer Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Aue 124
 
Town Treasurer Cameron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Shari L. Immerfall 66
 
Town Treasurer Cary (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Carey Rucker 56
 
Town Treasurer Cranmoor (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Robert N. Detlefsen 30
 
Town Treasurer Dexter (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joan Scheve 53
 
Town Treasurer Hansen (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Pamela Martinson 108
 
Town Treasurer Hiles (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Soraya Krostag 33
 
Town Treasurer Lincoln (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Janet M. Bell 206
 
Town Treasurer Marshfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Renee Danhof 74
 
Town Treasurer Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kenneth Manlick 213
 
Town Treasurer Port Edwards (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kathy Reese 185
 
Town Treasurer Remington (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brenda Haasl 37
Holly Kosharek 20
 
Town Treasurer Richfield (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tammi Pernsteiner 171
 
Town Treasurer Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Julie Hartjes 106
Amy Hulce 127
 
Town Treasurer Saratoga (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Billie-Jo M. Kester 782
 
Town Treasurer Sherry (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Linda Haas 158
 
Town Treasurer Sigel (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dawn Larson 165
 
Town Treasurer Wood (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ralph Tritz 110
 
Town Assessor Dexter (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Charles R. Lilley 54
 
Town Assessor Hiles (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Gerald C. Wegner 32
 
Constable Rock (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bob Reed 98
 
Constable Saratoga (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brandon Burroughs 678
 
Village President Arpin (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kevin Albrecht 37
Jack Esser 45
 
Village President Biron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Jon Evenson 90
 
Village President Hewitt (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Marlene Stueland 133
 
Village President Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bernard J. Karaliunas 45
 
Village President Port Edwards (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Joseph H. Zurfluh 210
 
Village President Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Bruce Kniprath 82
 
Village President Vesper (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel D. Vollert 136
 
Village Trustee Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
James Fuehrer 7
Jason Pleet 35
 
Village Trustee Rudolph (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Barb Ziebell 89
 
Village Trustee Arpin (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Tim Esser 43
Libby Block 47
Dan Mrotek 44
 
Village Trustee Hewitt (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Don Skeeter Brown 72
Travis J. Wienke 99
Cassie Horn 77
 
Village Trustee Vesper (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Scott Brehm 102
Andrea Pecher 101
 
Village Trustee Auburndale (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rick P. Schmutzer 105
Kevin Yeske 102
 
Village Trustee Biron (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Mike Guillemot 86
Tammy Steward 90
Mark Honkomp 88
 
Village Trustee Port Edwards (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Betsy Mancl 187
Sue Mitchell 190
Tiara Grunden 185
 
Village Clerk Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Susan A. Mancl 52
 
Village Clerk Vesper (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Margaret M. Straka 66
 
Village Treasurer Auburndale (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Dale Marth 119
 
Village Treasurer Biron (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Pam Witt 102
 
Village Treasurer Milladore (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Kay F. King 47
 
Village Treasurer Vesper (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Debra E. Schalow 127
 
Alderperson Pittsville (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rose Martin 122
Timmy Cullen 68
Robert A. Wolff 107
Bob Schooley 115
 
Alderperson Dist 1 Neko (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brian C. Krubsack 77
 
Alderperson Dist 1 WiRap (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ryan Austin 145
Kyle Finup 66
 
Alderperson Dist 2 Mars (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Nick Poeschel 118
 
Alderperson Dist 2 Neko (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Adam R. Buehring 38
 
Alderperson Dist 3 Neko (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Daniel S. Downing 82
 
Alderperson Dist 3 WiRap (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Scott Kellogg 151
Matt Zacher 161
 
Alderperson Dist 4 Mars (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Ken Bargender 155
Brian Varsho 202
 
Alderperson Dist 4 Neko (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Brad R. Hamilton 46
 
Alderperson Dist 6 Mars (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thomas W. Witzel 128
 
Alderperson Dist 7 WiRap (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Thaddeus Kubisiak 258
 
Alderperson Dist 8 Mars (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Rebecca Spiros 150
 
Alderperson Dist 10 Mars (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
Peter O. Hendler 125
 
School Bd Member Auburndale SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
Bill Thiel 376
Sheila Cherney 500
Kayla N. Gotz 464
Dave Homb 327
 
School Bd Member Marshfield SD (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
Frances Bohon 2162
Karen Shulman 2125
S.A.M. Steiner 1945
 
School Bd Member Nekoosa SD (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
Cody Przybylski 463
Robert Shear 327
Mark Lochner 550
 
School Bd Member Pittsville SD (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
Julie M. Strenn 481
 
School Bd Member Port Edwards SD (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
John H. Daven Jr. 289
 
School Bd Member Stevens Point SD (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
W. Alexander Sommers 19
Judy Rannow 25
Robert Larson 33
Meg Erler 34
Mike Wade 21
Ed Morganroth Jr. 17
 
School Bd Member Wisc. Rapids SD (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 13/13 Details
CandidateVotes
John Benbow, Jr. 3437
Katie Bielski-Medina 3473
Larry Davis 3315
 
Wood County - Clean Water
Precincts Reporting: 44/44 Details
Should the State of Wisconsin establish a right to clean water to protect human health, the environment, and the diverse cultural and natural heritage of Wisconsin?
ChoiceVotes
Yes 8090
No 2550
 
Exceed Levy Limit V Rudolph Ref
Precincts Reporting: 1/1 Details
Under state law, the increase in the levy of Village of Rudolph for the tax to be imposed for the next fiscal year, 2022 is limited to .213% which results in a levy of $30,947.00. Shall the Village of Rudolph be allowed exceed this limit and increase the levy for the next fiscal year, 2022 for the purpose of the Village continuing the provision of current services to the citizens of the Village, by a total of 8%, which results in a levy of $33,423.00 and on an ongoing basis, include the increase of $2,476.00 for each fiscal year going forward?
ChoiceVotes
Yes 79
No 16
 
Exceed Revenue Wisc. Rapids SD Ref
Precincts Reporting: 13/13 Details
Shall the School District of Wisconsin Rapids, Wood and Portage Counties, Wisconsin be authorized to exceed the revenue limit specified in Section 121.91, Wisconsin Statutes, by $2,000,000 per year for five years, beginning with the 2021-2022 school year and ending with the 2025-2026 school year, for non-recurring purposes consisting of technology and curriculum updates?
ChoiceVotes
Yes 2945
No 2320
 
Borrow $34 Million Wisc. Rapids SD Ref
Precincts Reporting: 13/13 Details
Shall the School District of Wisconsin Rapids, Wood and Portage Counties, Wisconsin be authorized to issue pursuant to Chapter 67 of the Wisconsin Statutes, general obligation bonds in an amount not to exceed $34,000,000 for the public purpose of paying the cost of a district-wide school building and facility improvement project consisting of: construction of secure entrances at all schools; renovations to science classrooms, labs and other areas and construction of an addition for a new Library/Student Resource Center and main office at Lincoln High School; construction of an addition for a new gymnasium and renovations at Rudolph Elementary School (THINK Academy); capital maintenance and building infrastructure improvements; and acquisition of furnishings fixtures and equipment?
ChoiceVotes
Yes 2954
No 2265