Wood County, Wisconsin

Official Website

User Icon Login

Election Results

Outstanding Ballots

The following ballot counts are outstanding in Wood County for this election.

Provisional Ballots Outstanding: 3

Upcoming Election Dates

  • April 3, 2018 - Spring Election
  • August 14, 2018 - Partisan Primary
  • November 6, 2018 - General Election

Results for Presidential Preference Vote & Spring Election, Tuesday, April 3, 2012.

The canvass has been completed for this election and the results below are official.

To get results for write-in candidates, contact your local municipal clerk.

For precinct-specific results, visit the Precinct Page.

This page does not automatically update. Turn auto-refresh on.

 
PRESIDENTIAL PREFERENCE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 72/72 Details
CandidateVotes
NEWT GINGRICH (Republican) 1039
JON HUNTSMAN (Republican) 82
MITT ROMNEY (Republican) 4029
MICHELE BACHMANN (Republican) 141
RON PAUL (Republican) 1256
RICK SANTORUM (Republican) 4968
UNINSTRUCTED DELEGATION (Republican) 71
 
PRESIDENTIAL PREFERENCE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 72/72 Details
CandidateVotes
BARACK OBAMA (Democrat) 3758
UNINSTRUCTED DELEGATION (Democrat) 60
 
COURT OF APPEALS JUDGE DISTRICT 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 72/72 Details
CandidateVotes
JOANNE F. KLOPPENBURG 10087
 
CIRCUIT COURT JUDGE, BRANCH 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 72/72 Details
CandidateVotes
NICHOLAS J. BRAZEAU, JR. 11478
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
GERALD JERRY NELSON 572
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
DONNA M. ROZAR 500
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
MICHAEL J. FEIRER 350
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
ED WAGNER 476
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
PETER O. HENDLER 543
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
ALLEN W. BREU 549
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 7/7 Details
CandidateVotes
ROBERT ASHBECK 528
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
NANCY K. FRUIN POTTER 230
TRENT MINER 598
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 9 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 7/7 Details
CandidateVotes
WILLIAM WINCH 556
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 10 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
HILDE HENKEL 529
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 11 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
KENNETH A. CURRY 602
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 12 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
DOUG MACHON 653
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 13 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
MARION HOKAMP 729
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 14 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
DENNIS POLACH 707
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 15 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BILL CLENDENNING 670
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 16 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
LANCE A. PLIML 884
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 17 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
GARY L. ALLWORDEN 595
CHARLES H. FLUNO 220
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 18 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
KRISTIN ANN KABERLE 329
BILL MURPHY 410
 
COUNTY SUPERVISOR DISTRICT 19 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
RUTH H. MOODY 432
 
MUNICIPAL JUDGE-GRAND RAPIDS & SARATOGA (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
DAVID L. GRACE 1988
 
GRAND RAPIDS TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BILL CLENDENNING 1012
MIKE EDWARDS 774
KATHY ALFT 1086
 
LINCOLN TOWN BOARD SUPERVISOR 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
BOB CASSADAY 206
 
LINCOLN TOWN BOARD SUPERVISOR 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JOSH MAURITZ 219
 
LINCOLN TOWN CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
KATHLEEN LINDGREN 226
 
ROCK TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DARCY KRENN 87
DAVID CATTANACH 135
ROBERT KAAS 74
 
SARATOGA TOWN BOARD SUPERVISOR (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
DANNY FORBES 543
JOHN FRANK 435
 
ARPIN VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LIBBY BLOCK 34
MARK SCHEUNEMANN 37
JACK ESSER 22
 
AUBURNDALE VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DEBORA K. STOFLET 90
JIM GIBSON 68
DON HAUPT 64
 
BIRON VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DAN MULESKI 148
SUSAN E. CARLSON 136
JUNE S. SIEGLER 154
 
HEWITT VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DANIEL SOVA 130
 
MILLADORE VILLAGE TRUSTEE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
JEREMY KARALIUNAS 57
 
PORT EDWARDS VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
SCOTT A. MACHOTKA 330
JONATHAN D. SMITH 313
 
PORT EDWARDS VILLAGE MUNICIPAL JUDGE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
PATRICK J. McGRATH 327
 
RUDOLPH VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
GERALD RYBICKI 61
TODD DORSHORST 65
JAMES SUZDA 63
 
VESPER VILLAGE TRUSTEE (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DANIEL D. VOLLERT 90
 
MARSHFIELD CITY MAYOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
CHRIS L. MEYER 2459
 
MARSHFIELD CITY ASSESSOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 16/16 Details
CandidateVotes
JOAN SPENCER 2318
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
MICHAEL J. FEIRER 133
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
ROBERT WORKINGER 294
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 5 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
ED WAGNER 202
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 7 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
GARY CUMMINGS 304
 
MARSHFIELD CITY ALDERPERSON DIST 9 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TOM BUTTKE 190
 
NEKOOSA CITY MAYOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 4/4 Details
CandidateVotes
ALAN K. MARCOUX 298
DANIEL J. CARLSON 291
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DISTRICT 1 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LARRY G. KRUBSACK 136
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DISTRICT 3 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
ROBERT T. WENZEL 149
 
NEKOOSA CITY ALDERPERSON DISTRICT 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
LEANN M. SCHOENICK 42
GORDON G. FREEMAN 32
GARETT N. KUHN 66
 
PITTSVILLE CITY MAYOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TIM DELANEY 118
 
PITTSVILLE CITY ALDERPERSON (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
DUANE TRITZ 161
JEREMY DUERR 131
JERRY JENSEN 136
 
WISCONSIN RAPIDS CITY MAYOR (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
ZACHARY JAMES VRUWINK 3021
DAVE WALTERS 229
JAMES LUCAS 732
ANDY NELSON 394
 
WISCONSIN RAPIDS CITY CLERK (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
SHANE E. BLASER 3505
 
WISCONSIN RAPIDS CITY TREASURER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
DAVID W. BATTEN 3518
 
WISCONSIN RAPIDS CITY ATTORNEY (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
SUSAN SCHILL 3322
 
WISCONSIN RAPIDS ALDERPERSON DIST 2 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
MARION HOKAMP 313
 
WISCONSIN RAPIDS ALDERPERSON DIST 4 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 1/1 Details
CandidateVotes
TOM RAYOME 320
 
WISCONSIN RAPIDS ALDERPERSON DIST 6 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 2/2 Details
CandidateVotes
BOB NASH 423
 
WISCONSIN RAPIDS ALDERPERSON DIST 8 (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
JEAN YOUNG 515
 
WISCONSIN RAPIDS MUNICIPAL JUDGE (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 20/20 Details
CandidateVotes
PETER A. KASTENHOLZ 3311
 
AUBURNDALE SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 8/8 Details
CandidateVotes
MARLEEN KNUTSON 456
KARMIN BOLDER 375
 
MARSHFIELD SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 22/22 Details
CandidateVotes
SCOTT KENNETH NOBLE 2215
MARK CRITELLI 2631
MARLENE STUELAND 2951
RANDELL KRUGER 2851
CHRISTINE B. MILLER 344
 
NEKOOSA SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than TWO)
Precincts Reporting: 6/6 Details
CandidateVotes
DAVID SCHMIDT 611
ROBERT SHEAR 641
HEATHER SAIRS 518
 
PITTSVILLE SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 11/11 Details
CandidateVotes
JULIE M. STRENN 552
 
PORT EDWARDS SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for ONE)
Precincts Reporting: 5/5 Details
CandidateVotes
JOHN H. DAVEN JR. 442
 
STEVENS POINT SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 3/3 Details
CandidateVotes
WADE MAHON 33
JOHN ZELLMER 70
ANGEL FAXON 38
JEFF PRESLEY 32
LYNDA LASZEWSKI-LOUIS 29
RENAE SHEIBLEY 44
 
WISCONSIN RAPIDS SCHOOL BOARD MEMBER (Vote for not more than THREE)
Precincts Reporting: 31/31 Details
CandidateVotes
LARRY DAVIS 3744
KATIE BIELSKI-MEDINA 3616
PETE POESCHL 3197
JIM SCOTT 2304
JOHN BENBOW JR. 3288
STEVE ABRAHAMSON 2439